Biografija PDF Spausdinti El.paštas
Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė

ODETA TUMĖNAITĖ - BRAŽĖNIENĖ
Odeta Tumėnaitė Bražėnienė gimė 1964 m. birželio 10 d. Rokiškio rajone, Keležerių kaime. Baigė Keležerių pradinę ir Obelių vidurinę mokyklas.
Vilniaus Pedagoginiame universitete įgijo lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos specialybę. Nuo 1986 m. gyvena Utenoje. Su vyru Jurgiu augina du sūnus ir dvi dukras. Dirba kūrybinį darbą.
Dar studijuodama, nuo 1983 m. pradėjo kurti karpinius ir dalyvauti parodose. 1984 m. buvo priimta į Lietuvos tautodailės sąjungos Vilniaus skyrių. Iki dabar kuria karpinius, o pastaraisiais metais kuria linoraižinius, medžio raižinius ir skutinėja margučius.
Surengė 70 personalinių parodų, kurios apkeliavo įvairias galerijas Lietuvoje, Lenkijoje, Rusijoje ir JAV. Dalyvavo per du šimtus rajoninių, regioninių, grupinių, respublikinių ir tarptautinių parodų įvairiose šalyse. Apdovanota prizais ir laureato diplomais. Savo karpiniais ir grafika iliustravo per dešimtį knygų. Odetos Tumėnaitės Bražėnienės kūrinių yra įsigiję Rokiškio, Kupiškio, Utenos ir Nacionalinis muziejai Lietuvoje, Punsko muziejus Lenkijoje, Maskvos ir Murmansko muziejai Rusijoje, Mogiliov-Podolsko ir Vinicos liaudies kūrybos namai Ukrainoje bei Austrijos etnografijos ir liaudies meno muziejus Vienoje.
Be kūrybinės veiklos, tautodailininkė dalyvauja edukacinėje veikloje: moko savo amato įvairiuose seminaruose ir kt. renginiuose ne tik Lietuvoje, bet ir Rusijoje, Lenkijoje, Ukrainoje, Airijoje.
Nuo 1996 m. iki 2010 m. vadovavo Utenos tautodailininkams, organizavo kasmetines tautodailės parodas, o 2000 m., susikūrus Utenos rajono tautodailininkų klubui „Svirnas", tapo jo pirmininkė. 2002 m. išleido leidinį „Utenos tautodailininkai."
1999 – 2000-iesiems metams paskirta Aukščiausiojo laipsnio valstybės stipendija.
2001 m. paskirta Utenos rajono kultūros ir meno premija.
2004 m. išleistas Odetos Tumėnaitės Bražėnienės karpinių albumas „Karpiniai", kuris 2006 m. eksponuotas Frankfurto knygų mugėje.
2005 m. suteiktas Meno kūrėjo statusas.
2006 m. išleista poezijos knyga „Angelo šešėlyje", iliustruota autorės.
Paskirtas 2006 – ųjų metų Utenos miestui nusipelniusio žmogaus apdovanojimas.
2007 m. nominuota geriausiu respublikos liaudies meistru vaizduojamosios dailės srityje ir apdovanota Aukso vainiku.
2008 m. išleista O. Tumėnaitės Bražėnienės mokomoji knyga „Mokomės karpyti".
2009 m. Lietuvos žemės ūkio ministerijoje sertifikuoti O. Tumėnaitės Bražėnienės karpiniai paveikslai, karpytos langų užuolaidos ir skutinėti margučiai, o autorė pripažinta tradicinių amatų meistru.
2009 m. registruotas šalies rekordas – didžiausias karpytas O. Tumėnaitės Bražėnienės paveikslas „Mano Lietuva", skirtas Lietuvos 1000-mečiui.
2009 m. įteikta Kultūros ministerijos premija už tradicinės kultūros puoselėjimą ir skleidimą.
2010 m. priimta į Lietuvos kaimo rašytojų sąjungą.
2011 m. Apdovanota Utenos rajono savivaldybės simboliu (atminimo ženklu) „Utenai – 750 metų" už ilgametį vadovavimą tautodailininkų klubui „Svirnas", už ilgiausio karpinio rekordą Lietuvoje bei Utenos vardo garsinimą edukacinėse programose užsienyje.
2012 m. išleista O. Tumėnaitės – Bražėnienės knyga „Margučių marginimas Aukštaitijoje".
2014 m. išleista knyga „Popierinės užuolaidėlės".
2014 m. apdovanota Kultūros ministerijos premija už geriausiai parengtus ir vykdytus vaikų ir jaunimo kultūrinės edukacijos projektus.
2014 m. Lietuvos nacionalinis muziejus išleido pirmą knygą iš serijos „Tradicijos ir dabartis“, kurioje pristatyta visa kūryba: „Odeta Tumėnaitė – Bražėnienė. Karpiniai. Raižiniai. Margučiai“.
2015 m. Utenos kultūros ir meno premija.

 

  Joomla free templates, advanced web hosting.